26 stycznia 2022 | Mirosława Przyłudzka-Moryl

Komunikat nr 3. Nauka zdalna.

Komunikat dyrektora nr 3

W związku z rozporządzeniem MEN z dnia 26 stycznia 2022 w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 w  dniach od 27 stycznia 2022 r. do 27 lutego 2022r. nauka w liceum będzie realizowana zdalnie.

W okresie tym obowiązywać będą następujące zasady:

1. Kanałem komunikacji pomiędzy nauczycielami, rodzicami/opiekunami prawnymi  i uczniami jest  dziennik elektroniczny Librus. Służy on również do przekazywania komunikatów dyrekcji, korespondencji nauczycieli z uczniami i rodzicami/prawnymi opiekunami.
  2. Uczeń zobowiązany jest do codziennego logowania się i odczytywania wiadomości, zadań w dzienniku elektronicznym Librus do godziny 11.00 oraz odpowiadania na zapytania w ciągu 48 h (wyłączając weekendy oraz dni wolne). Niewywiązywanie się przez ucznia z powyższego obowiązku skutkuje otrzymaniem punktów ujemnych z zachowania. Uczeń, który nie może zalogować się danego dnia w Librusie ze względów technicznych, zobowiązany jest poinformować o tym fakcie wychowawcę.
  3. Nauczyciel zobowiązany jest do codziennego logowania się i odczytywania wiadomości, w dzienniku elektronicznym Librus do godziny 11.00,  za wyjątkiem nauczycieli  pracujących w niepełnym wymiarze godzin, którzy mają obowiązek logować się w dniu w którym mają zajęcia lub co najmniej dwa razy w tygodniu.
  4. Główną platformą do prezentowania tematów, przesyłania materiałów oraz prowadzenia lekcji online jest  Office 365 Teams.

Nauczyciele przez Office 365 Teams:
a) wysyłają uczniom (rodzicom/prawnym opiekunom informacje o zakresie materiału do samodzielnego zapoznania się, powtórzenia ze strony internetowej, z podręcznika, ćwiczeń, zbioru zadań, atlasu itp., zadania do samodzielnej realizacji, z podaniem informacji o terminie wykonania zadania,
b) mogą wysyłać linki do filmów, gier dydaktycznych, wirtualnych tablic, materiałów interaktywnych itp. oraz inne ważne wskazówki do samodzielnej pracy,
c)  prowadzą lekcje online z wykorzystaniem programu Teams. Wyjątek stanowią lekcje wychowania fizycznego.

1. Nauka prowadzona zdalnie może być realizowana z wykorzystaniem dodatkowych materiałów udostępnionych przez nauczyciela np. epodreczniki.pl/ i inne rekomendowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, Centralną i Okręgowe Komisje Egzaminacyjne.
  2. W każdej klasie lekcje odbywają się zgodnie z planem pracy stacjonarnej. Lekcja przy komputerze lub smartfonie (połączenie online, praca ucznia) trwa 45 minut, w tym jest samodzielna praca ucznia.
  3. Uczeń zobowiązany jest do uczestnictwa w lekcji online z włączoną kamerą i mikrofonem. W szczególnych sytuacjach uzgodnionych z nauczycielem dopuszcza się możliwość wyłączenia kamery, nie ma możliwości uczestnictwa bez włączonego mikrofonu.
  4. Obecność na lekcjach online sprawdzana jest w taki sam sposób, jak w przypadku lekcji stacjonarnych w szkole (za wyjątkiem lekcji wychowania fizycznego). Uczeń nieobecny zobowiązany jest dostarczyć usprawiedliwienie od rodzica w terminie jednego tygodnia od daty nieobecności.
  5. Obecność na lekcji wychowania fizycznego odnotowana jest po otrzymaniu tygodniowego raportu dowolnej aktywności ruchowej.
  6. Uczniowie starają się pracować samodzielnie według podanych wskazówek, w razie trudności piszą do nauczyciela przedmiotu. Odrabianie lekcji i zapoznanie się przez ucznia z zadanym materiałem jest obowiązkowe. Jeśli uczeń ma problem z dostępem do komputera czy Internetu, to fakt ten należy zgłosić nauczycielowi oraz wychowawcy klasy, celem ustalenia innej formy dostarczenia niezbędnych materiałów.
  7. Jeśli wykonane zadania mają być sprawdzone - uczniowie przesyłają je w sposób, który został wskazany przez  nauczyciela (głównie Office 365 Teams). Uczeń, który nie zgłosił problemów technicznych i nie wykonał żądanych prac może otrzymać ocenę niedostateczną.
  8. Nauczyciel może sprawdzać wiedzę poprzez zadania domowe (pisemne i ustne, np. pliki dźwiękowe), odpytywanie w trakcie spotkania online, testy, kartkówki przygotowane przy użyciu różnych technologii.  Na testach, kartkówkach, przy odpowiedziach uczeń musi mieć włączoną kamerę i mikrofon;  jeśli nie jest to możliwe ze względów technicznych, sprawdzian lub kartkówka przeprowadzone są w formie odpowiedzi ustnej lub (za zgodą nauczyciela) online w innym terminie.
  9. Nauczyciel ma prawo przedstawić własne zasady oceniania obowiązujące w trakcie nauczania zdalnego. Wówczas wymagana jest akceptacja ze strony dyrektora szkoły i zapoznanie z zasadami  rodziców  i uczniów klasy,  której ta zmiana dotyczy.
  10. W czasie pracy zdalnej mogą być przeprowadzone w szkole konsultacje przygotowujące do matury, wówczas prowadzone są one w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym.  Termin konsultacji ustala nauczyciel w porozumieniu z uczniem/grupą uczniów. Korzystanie z konsultacji jest dobrowolne
  11. W czasie pracy zdalnej mogą być przeprowadzone w szkole konkursy, olimpiady, turnieje, wówczas prowadzone są one w zgodzie z obowiązującym reżimem sanitarnym
  12. W szkole/stacjonarnie mogą być organizowane zajęcia rewalidacyjno-wychowawcze
  13. Pomocą informatyczną służy pan Paweł Perekietka – nauczyciel informatyki. We wtorki o godz. 16:00 będzie miał godzinne dyżury online, na czacie z wirtualną tablicą.
  14. Pomoc psycholologiczno-pedagogiczna, doradztwo zawodowe. Kontakt zdalny za pomocą dziennika Librus, platformy Office 365 Teams oraz pod numerem telefonu 570 246 401. We wtorki i czwartki dyżur stacjonarny, sala 049.        Godziny dyżurów:
  poniedziałek    08:10 – 12:30    dyżur zdalny
  wtorek 08:10 – 13:20    dyżur stacjonarny i zdalny
  środa 08:10 – 12:30 dyżur zdalny
  czwartek   13:10 – 17:00 dyżur stacjonarny i zdalny
  piątek   08:10 – 12:30    dyżur zdalny

15. Godziny pracy biblioteki  (stacjonarnie)

poniedziałek    09:00 – 14:00
  wtorek 13:10 – 16:25