14 listopada 2018

Nadanie sztandaru

Nadanie sztandaru naszej szkole jest efektem decyzji jaką podjęła społeczność szkolna dwa lata temu.

Wówczas to w demokratycznych wyborach uczniowie, absolwenci i nauczyciele zdecydowali, że szkoła będzie nosiła imię Powstańców Wielkopolskich. Imię, które nas wszystkich zobowiązuje, zobowiązuje do wprowadzania w nasze życie i upowszechniania w społeczeństwie wartości jakimi kierowali się powstańcy.

Jakie to były wartości? Jakie wartości doprowadziły do Zwycięstwa? Co spowodowało, że działania podjęte przez Wielkopolan były skuteczne?

Przyczyny sukcesu powstańców wielkopolskich leżą, nie tylko w spontanicznym wybuchu insurekcji. Sukces powstańczy nie byłby możliwy bez wcześniejszego zaangażowania wielkopolskich działaczy, którzy walczyli o zachowanie polskości, a ich mądra i zdecydowana praca oraz osobiste zaangażowanie doprowadziły do wzmocnienia Wielkopolan w wielu dziedzinach życia.

Tylko społeczeństwo wychowane na zasadach gospodarności obywatelskiej, aktywności i pracowitości, mogło przygotować  powstanie, przystąpić do  niego i  wygrać je.

Z tych właśnie wartośc: gospodarności, pracowitości, aktywności społecznej, która ma zawsze swój początek w małych ojczyznach (klasie, szkole, gminie)  pragniemy czerpać dziś i w przyszłości.

Mirosława Przyłudzka-Moryl

1542170811