27 listopada 2019

Ogólnopolski projekt edukacyjny „Zemsta za niepodległość. Ziemianie – ofiary dwóch agresorów”

W tym roku szkolnym konkurs poświęcony jest uczestnikom powstań 1918-1921 w Wielkopolsce i na Śląsku, obrońcom Polski w 1920 r. i w 1939 r. oraz ich rodzinom po rozpoczęciu okupacji niemieckiej i sowieckiej. Ziemiaństwo, jak większość przedstawicieli polskich elit społecznych, dotknęły krwawe represje – duża część z nich została wymordowana, a ich rodziny straciły bezpowrotnie swoje majątki, zostali deportowani w głąb ZSRS lub wywiezieni do Generalnego Gubernatorstwa. Zjawiskiem, które towarzyszyło tym działaniom okupantów były rabunki rzeczy osobistych, grabieże dzieł sztuki oraz przemoc psychiczna i fizyczna. Pragniemy wzbudzić zainteresowanie uczniów najnowszą historią Polski, a w szczególności jej lokalnym lub rodzinnym wymiarem. Nasz projekt kierujemy do nauczycieli historii, języka polskiego i lokalnych patriotów, pasjonatów historii z całej Polski, inspirujących młodzież do zainteresowania dziejami Polski z okresu II wojny światowej z odniesieniem do lokalnych tradycji.
85-334354