5 kwietnia 2023 | Anna Gorońska

Po indeks z Piatgorasem

28.03.2023 klasy IB oraz IIB wraz z opiekunami p.Anną Gorońską oraz p. Moniką Wiśniewską uczestniczyły w kolejnym wykładzie z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Tytuł wykładu" "Zróbmy sobie Dobble. Czyli o matematycznych podstawach, które kryją się za talią kart dobble", który wygłosiła prof. dr hab. Katarzyna Rybarczyk-Krzywdzińska.
Krótkie streszczenie: Dobble jest popularną grą towarzyską. W klasycznej talii do gry w Dobble znajduje się 55 kart, każda z 8 różnymi znakami. Na rynku można znaleźć różne wersje tej gry o różnych nazwach, między innymi takie z 5 i takie z 12 znakami na karcie. Zasada jest prosta: dowolne dwie karty mają dokładnie jeden wspólny znak. Gra polega na znajdywaniu tego wspólnego znaku, a wygrywa najbardziej spostrzegawczy. Reguły gry są zrozumiałe nawet dla przedszkolaka, ale żaden przedszkolak nie zauważy, że do konstrukcji talii do tej gry można wykorzystać narzędzia matematyczne.

uczestnicy wykładu
prof Katarzyna Rybarczyk-Krzywdzińska