14 czerwca 2018 | Olga Kulikowska

Podsumowanie konkursu Matematyka bez Granic

Co roku na przełomie lutego i marca organizowany jest finał konkursu „Matematyka bez Granic”. Udział w nim biorą pierwsze klasy liceum oraz trzecie klasy gimnazjalne. Uczniowie liceów mają do rozwiązania 13 zadań, natomiast gimnazjaliści 10.  Uczniowie mają 90 minut na rozwiązanie zadań, co wiąże się z maksymalnym skupieniem i umiejętnością pracy w grupach. Konkurs nie jest tylko rywalizacją o pierwsze miejsce, ale także dobrą zabawą.

6 czerwca 2018 na  Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu już po raz kolejny odbyło się uroczyste podsumowanie XXIX edycji tego konkursu, którego Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym jest  organizatorem w Wielkopolsce. Nagrody,  które otrzymali uczniowie zwycięskich klas, sfinansowane zostały przez: Powiat Poznański, Kuratorium Oświaty, Gminę Tarnowo Podgórne oraz firmy: Centrum Techniki Macro, Komplet Polska,  Schattdecor, Millano, Lorenz Bahlsen Snack-World, Hotel 500 oraz Ridex Dekoracja.

Mimo wielkiego stresu, które wiązało się z przeprowadzeniem tej uroczystości, wszystko zakończyło się pomyślnie. Prowadzący Roksana Walkowiak  i Kamil Baranowski spisali się na medal, to dzięki nim podsumowanie przebiegło sprawnie i w miłej atmosferze. Nad całością czuwała Pani Anna Gorońska-koordynator konkursu w regionie Wielkopolska.

Cieszy nas to, że konkurs „Matematyka bez Granic” spotkał się z tak dużym zainteresowaniem wśród młodzieży.  W tegorocznej edycji udział wzięło 27 klas gimnazjalnych oraz 55 klas licealnych. Rekompensacją za poświęcony czas podczas oceniania zadań oraz organizacji finału jest ilość uśmiechniętych twarzy nagrodzonych uczniów.

Uroczystość zakończyła się wysłuchaniem interesującego wykładu pt. „Węzełki, kliny, hieroglify, czyli o sposobach zapisu liczb” wygłoszonym przez Panią dr Izabelę Bondecką-Krzykowską wykładowcę Zakładu  Logiki Matematycznej UAM w Poznaniu.

Gratulacje należą się uczestnikom, a przede wszystkim zwycięzcom XXIX edycji konkursu „Matematyka bez Granic”.

Zwycięzcami tegorocznej edycji były następujące klasy:

Zajęte miejsce

kategoria

Liczba punktów

szkoła

opiekun

IIIe

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr2 im. Charlsa de Gaulle’a
Poznań

mgr Renata Majewska

IIIa

Publiczne Gimnazjum Salezjańskie im. Bł. Piątki Poznań