1 marca 2022

Pozytywny Kapitał Psychologiczny

Psychologia przez dziesięciolecia była kojarzona z leczeniem chorób psychicznych, chociaż od jej początków istniały inne obszary badań i zastosowań. Pod sam koniec XX wieku popularność zyskało nowe podejście w psychologii: psychologia pozytywna.

Psychologia pozytywna, nauka o optymalnym funkcjonowaniu człowieka, jest próbą odpowiedzi na pytanie o warunki dobrego, satysfakcjonującego czy wręcz szczęśliwego życia – jak realizować potencjał tkwiący w człowieku, jak żyć bardziej produktywnym i sensownym życiem.

Czerpiąc z konstruktów psychologii pozytywnej i badań empirycznych, określono cztery psychologiczne zasoby, które najlepiej spełniają naukowe kryteria i co najważniejsze wyjątkowo dobrze sprawdzają się w praktyce. Te zasoby to:

nadzieja na sukces, poczucie własnej skuteczności, optymizm, prężność psychiczna.

Jak możemy przeczytać na stronie Fundacji Jesteśmy Kapitalni https://jestesmykapitalni.pl/psy-cap/ :

Przekonanie o własnej skuteczności

to posiadanie przekonania o zdolności do podejmowania i zaangażowanego realizowania zadań stanowiących wyzwanie tak aby odnieść sukces.

Optymizm

to tworzenie pozytywnych przekonań dotyczących możliwości odniesienia sukcesu teraz i w przyszłości

Nadzieja na sukces

to wytrwałe dążenie do celu i elastyczne reagowanie na pojawiające się zmiany tak aby odnieść sukces

Prężność

to zdolność do utrzymywania i powracania do stanu równowagi, w przypadku pojawiających się problemów i przeciwności losu, tak aby odnieść sukces

Warsztaty Pozytywnego Kapitału Psychologicznego w Liceum Ogólnokształcącym w Tarnowie Podgórnym

Uczniowie naszej szkoły mogą uczestniczyć w wyjątkowym projekcie we współpracy z Fundacją Jesteśmy Kapitalni. Pod okiem doświadczonych trenerów maturzyści mają okazję doświadczyć w praktyce jak rozwijać kompetencje Pozytywnego Kapitału Psychologicznego. Dzięki pomocy Urzędu Gminy w Tarnowie Podgórnym licealiści dostali wyjątkowe wsparcie w tym trudnym, pandemicznym czasie.