10 września 2023

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe zasady oceniania – język polski

Klasa I C, II C, IIIA, III C, IV C - Rok szkolny 2023/2024

1. Na lekcjach języka polskiego obowiązuje system średniej ważonej:

Forma aktywności

Waga

Wypracowanie klasowe
Sprawdziany z wiedzy, testy czytania ze zrozumieniem
Przygotowanie prezentacji multimedialnej, referatu
Kartkówka
Zadanie domowe długie
Odpowiedź ustna na lekcji
Sprawdziany ze znajomości lektur
Udział w lekcji, aktywność
Zadanie domowe krótkie
Przygotowanie do lekcji

6
5
4
3
5
3
4
2

2. Progi wymagane na poszczególne oceny ( w ocenie rocznej na świadectwie nie ma plusów ani minusów):

Ocena

1,4 – 1,79
1,0 – 1,39

3. Ocenie podlegają:

a. wypracowania klasowe – tworzenie tekstu własnego o charakterze argumentacyjnym w oparciu o wiersz lub bez tekstu źródłowego;
b. testy sprawdzające rozumienie czytanego tekstu, testy historycznoliterackie, testy sprawdzające wiedzę oraz szkice interpretacyjne tekstów kultury;
c. przygotowanie prezentacji multimedialnej na wybrany temat lub przygotowanie referatu;
d. zadania domowe długie sprawdzające umiejętność pisania wypracowań o charakterze argumentacyjnym, testów czytania ze zrozumieniem, historycznoliterackich, a także innych wskazanych w podstawie programowej form wypowiedzi pisemnej;
e. zadania domowe krótkie, np. notatki syntetyzujące lub odpowiedzi na pytania z podręcznika, streszczenia;
f. sprawdziany ze znajomości treści i problematyki lektur;
g. odpowiedzi ustne z trzech ostatnich lekcji;
h. udział w lekcji – aktywność;
i. przygotowanie do lekcji.

4.  Prace klasowe (wypracowania), testy wiedzy oraz testy czytania ze zrozumieniem, historycznoliterackie oraz szkice interpretacyjne będą zapowiadane z tygodniowym wyprzedzeniem oraz wpisywane do terminarza w dzienniku Librus.

5. Wcześniej podany zostanie zakres tematyczny sprawdzianów z wiedzy i testów historycznoliterackich.

6. Kartkówki nie są zapowiadane.

7. Wszelkie prace niesamodzielne będą otrzymywały ocenę niedostateczną.

8. Po okresie nieobecności, w ciągu tygodnia, należy uzupełnić braki materiału i zapisy w zeszycie.

9.Na następną lekcję języka polskiego należy uzupełnić pisemną pracę domową, której uczeń nie wykonał w terminie, wykorzystując możliwość zgłoszenia nieprzygotowania. Jeśli nie wywiąże się z tego obowiązku, otrzymuje ocenę niedostateczną.

10. Pod pojęciem aktywności na lekcji rozumiemy przynajmniej trzykrotne zabranie głosu w sensie merytorycznym, czyli wnoszące coś do tematu poruszanego na lekcji. Aktywność oznaczona jest w dzienniku znakiem +, cztery aktywności są zamieniane na ocenę bardzo dobrą, a sześć na celującą.

11. Można trzykrotnie w semestrze nie być przygotowanym do lekcji. Nieprzygotowanie dotyczy zarówno zadań pisemnych, jak i ustnych (nie obejmuje znajomości lektury), braku podręcznika, tekstu lektury czy zeszytu przedmiotowego.

Nieprzygotowanie zaznaczone jest w dzienniku znakiem -,  czwarty i każdy następny -, czyli nieprzygotowanie oznacza ocenę niedostateczną.

12. Przed omawianiem lektur przeprowadzane będą sprawdziany ze znajomości ich treści. Ocenę niedostateczną ze znajomości treści i problematyki lektury uczeń może poprawić w ciągu dwóch tygodni.

13. Na lekcjach obowiązkowy jest podręcznik. Brak podręcznika oznacza nieprzygotowanie do lekcji.

14. Obowiązkiem ucznia jest prowadzenie zeszytu przedmiotowego.

15. Ocenę niedostateczną z testów z wiedzy, testów czytania ze zrozumieniem, historycznoliterackich, wypracowań klasowych, długich zadań domowych można poprawić w ciągu dwóch tygodni od jej otrzymania. W sytuacjach szczególnych w terminie ustalonym z nauczycielem.

16. Uczeń nieobecny na pracy klasowej, teście czytania ze zrozumieniem, historycznoliterackim, sprawdzianie z wiedzy lub sprawdzianie z lektury ma obowiązek przystąpić do napisania ich na najbliższej lekcji lub wyjątkowo w terminie uzgodnionym z nauczycielem.  Uczeń, który nie wywiąże się z tego obowiązku, otrzymuje ocenę niedostateczną.

17. Najwyżej będzie oceniany ten uczeń, który wykaże się oryginalnością dowodzenia i myśleniem krytycznym oraz poszukujący nowych rozwiązań problemów.

18. Relacje na lekcjach:

a. nauczyciel zwraca się do uczniów po imieniu nie krzyczy, nie wyśmiewa ucznia;
b. dyscyplina polega na nieprzeszkadzaniu w lekcji, zabieraniu głosu po wcześniejszym zgłoszeniu się, unikaniu spóźnień;
c. dyskutujemy za pomocą argumentów, nie używamy wulgaryzmów;
d. na lekcjach wyłączone są i schowane telefony komórkowe; w trakcie pisania wypracowań klasowych i innych prac pisemnych telefony są odłożone na biurku nauczyciela lub na półkach w sali;
c. można- po uzgodnieniu z nauczycielem- mieć na ławce napoje; nie jest jednak dopuszczalne jedzenie i żucie gumy na lekcjach.
Logo