15 września 2023

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Wymagania obowiązujące na lekcjach języka angielskiego

Rok szkolny 2023/2024

1. Na lekcji języka angielskiego obowiązują podpisane przez ucznia imieniem i nazwiskiem:
  • podręcznik
  • ćwiczenia
2. Uczeń ma prawo zgłosić dwa razy w semestrze nieprzygotowanie do zajęć wynikające z choroby, sytuacji losowych itp. Wyjątek stanowi dłuższa choroba, pobyt w szpitalu (ponad miesiąc) – wówczas uczeń zobowiązany jest ustalić z nauczycielem termin uzupełnienia materiału. Nie można zgłaszać nieprzygotowania na zapowiedzianych pracach klasowych (sprawdzianach) i kartkówkach oraz lekcjach, na których konkretny uczeń miał przygotować wystąpienie. Nieprzygotowanie należy zgłosić przed rozpoczęciem lekcji w sali (przed rozpoczęciem omawiania tematu).

3. Uczeń otrzymuje oceny cząstkowe w semestrze za:

• kartkówki z ostatnich trzech tematów (nie muszą być zapowiedziane)
  • prace klasowe (sprawdziany) z większej partii materiału (zapowiedziane z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem) – zwykle po zakończeniu omawianego działu
  • wypowiedzi pisemne (listy, rozprawki, artykuły – pisemne prace maturalne) – pisane na lekcji lub w domu
  • odpowiedzi ustne
  • pracę na lekcji
  • nieprzygotowanie do lekcji / brak zadania domowego (za brak zadania domowego uznaje się również brak podręcznika, ćwiczeń lub zeszytu, jeśli zadanie domowe tam było do zrobienia)
  • za aktywność na lekcjach uczeń otrzymuje „+“, trzy „+“ dają ocenę bardzo dobrą,
  • udział w projektach językowych, olimpiadzie i konkursach (jeśli uzyska wysoki wynik)
  • uczeń otrzymuje „ – ” za:
    • brak pracy na lekcji i niewykonywanie poleceń nauczyciela
    • brak podręcznika lub ćwiczeń. Trzy „ – ” dają ocenę niedostateczną.

4. Na lekcjach języka angielskiego obowiązuje system średniej oceny ważonej.
Tabela przyporządkowania wagi poszczególnym formom aktywności ucznia:

Forma aktywności

Praca klasowa
Odpowiedź ustna
Kartkówka z ostatnich 3 lekcji
Aktywność, praca na lekcji
Zadanie domowe, inne
Wypowiedź pisemna

Waga

6
3
4
2
3

5. Wskazaniem do wystawienia oceny semestralnej jest średnia ważona ocen otrzymanych w ciągu całego semestru, jednak nauczyciel ma prawo w wyjątkowych przypadkach podwyższyć ocenę końcową, np. jeśli uczeń zrobi ogromny postęp w semestrze, wykaże się wielką aktywnością na lekcjach, udziałem w konkursach itp.

6. Progi wymagane na poszczególne oceny (uczeń może otrzymać ocenę semestralną z plusem/minusem, co będzie dla niego wskazaniem, że ocena jest mocna/słaba – dotyczy sytuacji, gdy uczeń otrzymuje ocenę przy skrajnych wynikach):

Ocena

Celujący
Bardzo dobry                     Dobry              Dostateczny                     Dopuszczający               Niedostateczny

Średnia

5,51 – 6,00
4,75 – 5,50
3,75 – 4,74
2,75 – 3,74
1,75 – 2,74
1,00 – 1,74

7. Progi procentowe obowiązujące przy ocenianiu prac klasowych i sprawdzianów (kartkówek):

• 98%–100% - ocena celująca
  • 90%–97% - ocena bardzo dobra
  • 75%–89% - ocena dobra
  • 56%–74% - ocena dostateczna
  • 40%–55% - ocena dopuszczająca
  • Poniżej 40% - ocena niedostateczna

Uwagi:

• Ocenę niedostateczną z pracy klasowej uczeń ma prawo (nie musi) poprawić w drugim terminie sprawdzianu (termin ustalany przez uczniów z nauczycielem – jeden wspólny dla nieobecnych na pierwszym terminie i poprawiających). Wyjątek stanowi osoba, która była nieobecna przez dłuższy czas (miesiąc) lub w obu terminach ze względu na ciągłą nieobecność (wówczas należy umówić się indywidualnie na inny termin – osobą odpowiedzialną za uzgodnienie terminu jest uczeń – jeśli uczeń nie dopełni tego obowiązku, nauczyciel ma prawo zażądać od ucznia napisania pracy klasowej w dowolnym terminie natychmiast po upływie dwóch tygodni od powrotu do szkoły).
  • Uczeń, który był nieobecny na obu terminach pracy klasowej (bez względu na powód) i nie była to nieobecność ciągła wynikająca z choroby/zdarzeń losowych, zobowiązany jest napisać pracę klasową na pierwszej lekcji języka angielskiego po powrocie do szkoły. Jeśli uczeń odmówi pisania pracy klasowej w tym terminie, otrzymuje ocenę niedostateczną.
  • Uczeń, który otrzymał ocenę niedostateczną na semestr, zobowiązany jest zaliczyć go w wyznaczonym terminie. Zaliczenie obejmuje wymagania na ocenę dopuszczającą, ale uczeń zobowiązany jest zaliczyć pracę na 60%. W przypadku ucznia, który zaliczył semestr w takim trybie, średnia ważona wynosi 1,8.
  • W przypadku nauczania zdalnego nauczyciel ma prawo zrezygnować z niektórych prac pisemnych i odpytać ucznia z materiału przewidzianego na sprawdzian. W razie podejrzenia o brak samodzielności podczas pisania sprawdzianu czy kartkówki podczas nauczania zdalnego, nauczyciel ma prawo dodatkowo odpytać ucznia z danego materiału.
Logo