15 września 2023

Przedmiotowe Zasady Oceniania

Przedmiotowe Zasady Oceniania – historia

I.   Wstęp:

Przedmiotowy System Oceniania z historii jest spójnym systemem określającym zasady sprawdzania i oceniania wiedzy, umiejętności i postaw uczniów z tego przedmiotu. PSO określa również tryb poprawiania ocen oraz powiadamiania uczniów i rodziców o ocenach.

II.   Ocenie podlegają:

• wiedza
  • umiejętności
  • uczestnictwo w zajęciach
  • aktywność pozalekcyjna np. prace dodatkowe, udział w konkursach
  • zadania podczas lekcji oraz zadania domowe
III. Skala ocen i kryteria wymagań edukacyjnych

Skala ocen jest zgodna z WSO. Kryteria dla poszczególnych ocen zawarte są w planie wynikowym przedmiotu.

IV.  Zasady dotyczące sprawdzania i oceniania i poprawiania ocen

1. Sprawdzeniu podlegają
    a) wiedza:
  • forma pisemna: kartkówki (1 - 3 tematów lekcyjnych), sprawdziany (4 – 6 tematów lekcyjnych), prace klasowe  (wiadomości z półrocza)
  • odpowiedzi ustne: z ostatnich 2 tematów lekcyjnych
  • zastosowanie wiadomości w rozwiązywaniu problemu, realizacji zadań

b) praca ucznia podczas lekcji

• korzystanie ze zdobytych umiejętności, udział w dyskusjach
  • praca w zespole, współdziałanie w prowadzeniu zajęć

c) samodzielna praca ucznia

• prace pisemne, wystąpienia ustne
  • prace dodatkowe, prace projektowe
  • aktywność pozalekcyjna np. udział w konkursach

d) postawa ucznia

• sumienność, systematyczność
  • przygotowanie do lekcji

Sprawdzenie pisemne  wiedzy ucznia jest zawsze zapowiedziane w przypadku sprawdzianu i pracy klasowej.
Zeszyt przedmiotowy  powinien być prowadzony sumiennie i estetycznie.

b) Zasady oceniania

Uczeń oceniany jest zarówno za posiadaną wiedzę, stosowanie umiejętności np. posługiwania się mapą, sposób uczestniczenia na zajęciach oraz aktywność poza zajęciami. Prace pisemne przeliczane są wg przelicznika procentowego, określonego w WSO.

c) Zasady poprawiania

Uczeń zobowiązany jest w terminie 2 tygodni nadrobić zaległości z powodu nieobecności w szkole: wykonać lub napisać prace zaległe z powodu nieobecności lub innych wydarzeń losowych.

• uczeń może poprawić oceny z prac kontrolnych pisemnych (kartkówka, sprawdzian, praca klasowa) w terminie 2 tygodni od wpisania oceny z w/w prac do dziennika elektronicznego,  na zasadach i w terminie uzgodnionym z nauczycielem.
  • Uczeń, który nie pisał kartkówki, sprawdzianu czy pracy klasowej zobowiązany jest napisać ją w ciągu dwóch tygodni od powrotu do szkoły.
V. Nauczyciele powiadamiają rodziców o ocenach przez wpisanie ocen do dziennika internetowego, podczas konsultacji, indywidualnych spotkań.
1598878301