15 września 2022

Przedmiotowy System Oceniania

Wymagania obowiązujące na lekcjach z przedmiotu: Historia i teraźniejszość

Rok szkolny 2022/2023

1.    Uczeń na lekcjach powinien posiadać: zeszyt przedmiotowy i podręcznik. Na niektóre lekcje nauczyciel poprosi o przyniesienie dodatkowych materiałów (np. arkusze papieru), których przyniesienie jest obowiązkowe.

2.    Kryteria oceniania i zasady przyjęte na lekcjach:

a) uczeń oceniany jest wg kryteriów zapisanych w Statucie Szkoły/Szkolnym Systemie Oceniania,
b) przy ocenie prac pisemnych obowiązują następujące kryteria ocen:

Procenty

0%-39%

40%-55%

56%-74%

75%-89%

90%-99%

Ocena

4

5

6

c) nauczyciel może posługiwać się plusami i minusami, wystawiając oceny cząstkowe.
d) poszczególne oceny mają przypisane wagi

3.   Na lekcjach Hit oceniane będą następujące formy sprawdzania wiedzy i umiejętności, których wagi są następujące:

Forma sprawdzenia wiedzy i umiejętności

waga

Praca klasowa (Sprawdzian): obejmuje materiał powyżej trzech lekcji, zapowiedziany z tygodniowym wyprzedzeniem
- praca klasowa z materiału obejmującego semestr nauki nazywana pracą semestralną
Podczas pracy zdalnej sprawdziany i kartkówki mogą mieś formę ustną.

6

8

Kartkówka: obejmuje materiał do trzech lekcji włącznie, może być niezapowiedziana, pisana nie dłużej niż 20 minut

4

Aktywność (w formie +/-)
Czyli praca na lekcji indywidualna i/lub grupowa oraz przygotowanie do lekcji lub jego brak
Aktywna praca, wiedza może zostać oceniona na „+”(na ocenę 6 – pięć plusów, na ocenę 5 – cztery plusy). Minusy uczeń otrzymuje za brak pracy. Dwa minusy oznaczają ocenę 1. Minusy i plusy nie redukują się.

2

Odpowiedź ustna: obejmuje materiał z trzech ostatnich lekcji

3

Zadanie (praca w różnej formie np. prezentacji czy pisemnej odpowiedzi na pytanie, wykonywana poza lekcją). Brak zadania oznacza ocenę 1.

Referat

Praca długoterminowa

Inne:
w tej formie rozumie się przygotowanie do lekcji.
Raz w semestrze uczeń ma prawo zgłosić przed lekcją nieprzygotowanie, które oznacza brak przyniesionego zeszytu, podręcznika, materiałów, zadania domowego. Nie można zgłosić nieprzygotowania z wcześniej zapowiedzianych form sprawdzania wiedzy (np. pracy klasowej, kartkówki)

1

Nie z wszystkich form uczeń otrzyma ocenę w ciągu roku szkolnego.

4.    Uczeń, który był nieobecny na pracy klasowej (sprawdzianie) czy kartkówce, zgłasza się do nauczyciela w ciągu tygodnia od powrotu do szkoły w celu ustalenia terminu napisania pracy. Brak zgłoszenia do nauczyciela lub nieobecność w wyznaczonym terminie skutkuje pisaniem pracy na lekcji.

5.    Ocenione prace pisemne uczeń dostaje do wglądu na lekcji. Rodzice (prawni opiekunowie) mogą otrzymać pracę do wglądu podczas konsultacji.

6.    Uczeń ma prawo poprawić każdą ocenę ze sprawdzianu i kartkówki w terminie wyznaczonym przez nauczyciela - nie dłuższym niż dwa tygodnie po uzyskaniu oceny. Obie oceny zostaną wpisane do dziennika i obie będą liczone do średniej.

7.   Uczeń ma obowiązek uzupełnienia zaległości wynikającej z nieobecności na lekcji.

8.  Klasyfikacji śródrocznej i końcoworocznej nauczyciel dokonuje, biorąc po uwagę oceny cząstkowe – wynik średniej ważonej. Ocena końcoworoczna stanowi średnią arytmetyczną ze średnich ważonych semestru I i II. Aby uzyskać pozytywną ocenę na zakończenie roku uczeń musi zaliczyć oba semestry na średnią minimum 1,8. Progi na poszczególne oceny:

Stopień

Średnia