10 października 2020

Soft skills - kompetencje miękkie w liceum

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

dla Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym

szkolenie uczniów z kompetencji miękkich

Umiejętność postępowania z ludźmi jest takim samym towarem handlowym jak cukier czy kawa. I zapłacę za tę umiejętność więcej niż za jakąkolwiek inną pod słońcem”

John D. Rockefeller

Umiejętności miękkie to niezwykle ważna rzecz w życiu każdego człowieka. Jednym przychodzą z łatwością, inni muszą poświęcić więcej czasu, aby je zdobyć. Z pomocą w tym zadaniu przychodzi nam kurs „Przyszłość w Twoich rękach”, dzięki któremu uczestnicy szlifują swoje kompetencje interpersonalne, kreatywne podejście do określonych zagadnień oraz umiejętności pracy w zespole. Poprzez swój własny rozwój, poszerzasz możliwości dalszej kariery oraz lepiej radzisz sobie w życiu prywatnym. „Letnia szkoła soft skills” UAM oferuje możliwość przećwiczenia i udoskonalenia kompetencji miękkich.

Kompetencje miękkie to umiejętność odnalezienia się w sytuacji społecznej. Dzięki nim potrafimy współdziałać z innymi ludźmi, przedstawiać swoje stanowisko, tworzyć swój wizerunek w przestrzeni społecznej. Soft skills należą do kompetencji przyszłości. W ogłoszeniach o pracę są oczekiwane przez większość pracodawców. Umiejętność pracy w zespole, kreatywność, kompetencje interpersonalne, myślenie kognitywne decydują o zatrudnieniu kandydata, a później o jego dalszej karierze. Posiadając rozwinięte umiejętności miękkie skuteczniej rozwiązujesz problemy zawodowe i lepiej radzisz sobie w życiu prywatnym. Każdy z nas posiada soft skills. Można i należy je ćwiczyć - chociaż niewielu z nas ma tego świadomość. Letnia Szkoła Soft Skills UAM w Poznaniu oferuje możliwość warsztatowego przećwiczenia wybranych aspektów kompetencji miękkich. Pod okiem doświadczonych wykładowców-praktyków licealiści trenują takie kompetencje, jak m.in. team building, kreatywność, sztukę autoprezentacji, asertywność i pracę w zespole.

Patronat merytoryczny nad tą częścią projektu sprawują specjaliści i kierownicy prowadzonych na UAM w Poznaniu Podyplomowych Studiów Zarządzania Zasobami Ludzkimi i Podyplomowych Studiów Coachingu. Nad całością przedsięwzięcia sprawuje nadzór prof. dr hab. Adam Szymaniak, który jest równocześnie jednym z trenerów. Po stronie Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie Podgórnym osobą koordynującą jest psycholog szkolny Bartosz Kaniewski, przy akceptacji i entuzjazmie dyrektor Mirosławy Przyłudzkiej-Moryl.

ORGANIZACJA KURSÓW

W skład pakietu wchodzi 6 szkoleń. Każdy uczestnik bierze udział we wszystkich warsztatach. Jedno spotkanie trwa od godz. 9.00 do 16.00. Udział w warsztatach jest sfinansowany z grantu pozyskanego przez UAM w Poznaniu. Uczniowie i szkoła nie ponoszą kosztów udziału w szkoleniach.

MIEJSCE: Liceum Ogólnokształcące im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym

TEMATY WARSZTATÓW (edycja 2019 r.)

• Warsztat komunikacji interpersonalnej
  • Techniki kreatywnego myślenia
  • Sztuka autoprezentacji i wystąpień publicznych
  • Warsztaty asertywności
  • Sztuczna inteligencja, big data, media społecznościowe
  • Team building

TEMATY WARSZTATÓW (edycja 2020 r.)

• Warsztat komunikacji interpersonalnej
  • Team Building
  • Techniki kreatywnego myślenia
  • Warsztaty wzmocnienia siebie i asertywności