9 marca 2020

Spotkanie uczniów liceum z Wójtem Gminy Tarnowo Podgórne

Aktywny obywatel –  pod takim hasłem 9 marca 2020 r. odbyło  się spotkanie społeczności Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Wielkopolskich w Tarnowie Podgórnym z Wójtem Gminy Tarnowo Podgórne p. Tadeuszem Czajką.  Wydarzenie przygotowali uczniowie klas pierwszych, chcący podzielić się z przedstawicielem władz samorządowych swoimi spostrzeżeniami i punktem widzenia na problemy lokalnej społeczności.

Pierwsza część spotkania miała formę konferencji prasowej, podczas której nasz gość odpowiedział na wiele pytań dotyczących działań i planów władz gminy. Uczniowie interesowali się, czy nasz samorząd posiada program walki
ze smogiem i dzikimi wysypiskami śmieci oraz czy istnieją plany doprowadzenie światłowodu do wszystkich odbiorców. Nasz gość musiał również zmierzyć się z bolączką dojeżdżających uczniów – zarzutem o zbyt małą liczbę połączeń autobusowych. Wójt Tadeusz Czajka udzielił obszernych odpowiedzi, uświadamiając słuchaczom, jak wiele czynników muszą wziąć pod uwagę władze gminy, zanim podejmą określoną decyzję. Niestety, nie starczyło czasu na zadanie wszystkich przygotowanych pytań i udzielenie na nie odpowiedzi.

W drugiej części zespoły uczniów  z klas IB/Cp, IAg i IB/Cg przedstawiły prezentacje ukazujące własny punkt widzenia na problem zalesienia gminy, liczbę połączeń autobusowych oraz zachęcające do jazdy rowerem. Gość dowiedział się, co młodzi ludzie sądzą o działaniach gminy ale też usłyszał, jakie mają pomysły na rozwiązanie problemu.

Spotkanie zakończyło się wysłuchaniem debaty, w której uczestniczyli uczniowie klas pierwszych i drugich, przygotowani przez nauczycielki naszego liceum p. P. Habryło  i p. M. Kasendrę – Filipiak. Debatujący spierali się o to, czy Greta Thunberg jest wyrazicielką współczesnego pokolenia  młodzieży. Wsłuchiwaliśmy się z uwagą w przemyślane argumenty dyskutantów, docenialiśmy kulturę słowa i  obserwowaliśmy spór respektujący zasady kultury i szacunek wobec oponenta.

Sądzę, że spotkanie pokazało młodzieży, że warto angażować się w sprawy lokalne, a władzom naszej gminy pokazało potencjał tkwiący w młodych obywatelach.

Tatiana Tatarska

„Aktywny Obywatel”  - spotkanie uczniów liceum z  Wójtem Gminy Tarnowo Podgórne