4 maja 2023

Spotkanie z lekarzem ortopedą.

Klasa 2 c medyczno- przyrodnicza gościła lekarza rezydenta ortopedii i traumatologii narządu ruchu  Łukasza Stępniaka ze Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Kolejne spotkanie w ramach edukacji żywieniowej , profilaktyki i zdobywania wiedzy o specyfice zawodów  medycznych.

Układ kostny człowieka to skomplikowana konstrukcja złożona z ponad 200 kości, które dzięki stawom i więzadłom oraz mięśniom stanowią nie tylko podporę i ochroną całego ciała, ale też umożliwiają sprawne poruszanie się w różnych warunkach. Uczniowie dowiedzieli się,  jak dbać o układ ruchu? Co jest ważne dla utrzymania jego sprawności na całe życie? Jakie aktywności podejmować a jakich unikać? Usłyszeli, że podstawą zdrowia układu kostnego jest odpowiednia dieta bogata w  witaminy i minerały niezbędna do budowy kości. Jak ważna jest odpowiednia do wieku aktywność fizyczna i eliminowanie nadmiernych obciążeń? Jak wyczynowe uprawianie sportu czy długie utrzymywanie wymuszonej pozycji odbijają się po pewnym czasie na stanie kośćca i zwiększa ryzyko  powstawania rozległych zmian zwyrodnieniowych? Wiele cennych informacji dla młodego człowieka. Uczestnicy usłyszeli o roli  nocnego  wypoczynku w pozycji leżącej, który musi być dostatecznie długi, by umożliwić regenerację mięśni, które zapewniają układowi kostnemu prawidłową pozycję i stabilność. Uczniowie kolejny raz poszerzyli swoja wiedzę. To już kolejne bardzo cenne dla uczniów profilu spotkanie.
                                                                                                                   Alina Śmidoda

Uczniowie klasy 2 c z zaproszonym gościem.
Uczniowie klasy 2 c z zaproszonym gościem