1 października 2021

Warsztaty geograficzno-matematyczne w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach

W dniach 29 i 30 września 2021 r. klasa 3 Bg realizująca program rozszerzonej matematyki i geografii brała udział w integracyjnych warsztatach geograficzno-matematycznych w Stacji Ekologicznej UAM w Jeziorach.

W ramach warsztatów geograficznych uczniowie:
  • prowadzili obserwacje, analizowali formy polodowcowe (rynna polodowcowa, eratyk, kem, oz, morena czołowa) oraz obserwoawli odkrywkę glebową (warstwy profilu glebowego, czynniki glebotwórcze - powtórzenie, analiza warstw gleby brunatnej) w trakcie zajęć terenowych w Wielkopolskim Parku Narodowym.
  • wykonywali profil hipsometryczny.
  • odwiedzili ogródek meteorologiczny na terenie Stacji Ekologicznej UAM Jeziory, obserwacjąc przyrządy meteorologiczne, powtarzając składniki pogody i czynniki klimatotwórcze, a także monitorowali dane meteorologiczne.
  • odwiedzili ogródek petrograficzny przy Muzeum Przyrodniczym WPN w Jeziorach, dokonując tam analizy skał ze względu na genezę i spoistość.
Maturzyści mogli skorzystać z wykładów i ćwiczeń przygotowanych przez pracowników Stacji UAM:
  • geologa dr. Michała Lorenza
  • geomorfologa mgr Martę Jaśkiewicz
W ramach warsztatów matematycznych uczniowie rozwiązywali arkusze maturalne z lat poprzednich, powtarzając materiał z klasy 1 i 2, a w szczególności zagadnienia z zakresu liczb rzeczywistych i działań na nich, funkcji kwadratowej, planimetrii oraz trygonometrii.

Poza częścią edukacyjną nie mogło zabraknąć czasu na odpoczynek na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz na integrację klasy, a fantastyczne rozmowy, pieczenie kiełbasek, czy "belgijka" zapewne na długo zostaną miłym wspomnieniem.
Kolaż zdjęć z warsztatów w Jeziorach
Klasa III Bg przy wejściu do WPN
Klasa III Bg w trakcie zajęć terenowych w WPN