25 października 2021

Wybrane informacje dla uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego

Wybrane informacje dla uczniów przystępujących do egzaminu maturalnego w 2022 roku.

1. Egzamin maturalny jest przeprowadzany z przedmiotów obowiązkowych oraz przedmiotów dodatkowych i w 2022 r. składa się wyłącznie z części pisemnej, z zastrzeżeniem osób, o których mowa w pkt 2.

2. W 2022 r. do części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego lub języka obcego nowożytnego może przystąpić absolwent, który:

a. w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną zobowiązany jest
           przedstawić wynik z części ustnej egzaminu maturalnego lub
        b. zobowiązany jest do przystąpienia do części ustnej egzaminu maturalnego z języka
           obcego nowożytnego w celu zrealizowania postanowień umowy międzynarodowej.
  1. Absolwent, przystępując do egzaminu maturalnego w 2022 r., zdaje obowiązkowo – w części pisemnej – egzaminy na poziomie podstawowym z następujących przedmiotów:
        a. język polski
        b. matematyka
        c. język obcy nowożytny
  1. Aby w 2022 r. uzyskać świadectwo dojrzałości, absolwent obowiązkowo przystępuje również do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. W 2022 r. absolwent może  przystąpić do egzaminu maturalnego z nie więcej niż pięciu kolejnych przedmiotów dodatkowych.

2. W przypadku gdy uczeń/absolwent wybrał na egzaminie maturalnym jako przedmiot dodatkowy język polski, zdaje ten egzamin tylko w części pisemnej (na poziomie rozszerzonym).

3. Egzamin maturalny z języka obcego nowożytnego,  jako przedmiotu dodatkowego, może być zdawany tylko w części pisemnej albo – w przypadku osób, o których mowa w pkt 2. – w części pisemnej i w części ustnej z tego samego języka.

4. Zdający, który zamierza przystąpić do egzaminu maturalnego, składa pisemną deklarację wstępną przystąpienia do tego egzaminu odpowiednio dyrektorowi macierzystej szkoły do dnia 30.09.2022 r.

Do dnia 07.02.2022 r.  zdający może nanosić poprawki w deklaracji wstępnej.
            Po tym terminie deklaracja wstępna staje się ostateczną.
            Po 07.02.2022 r. nie ma już możliwości dokonywania w deklaracji zmian
             dotyczących wyboru przedmiotów i  poziomu egzaminów (z  wyjątkiem
            laureatów i finalistów olimpiad przedmiotowych oraz osób, o których mowa w sekcji
            2.6.  komunikatu CKE).

1. W przypadku niezłożenia deklaracji ostatecznej w odpowiednim terminie deklaracja  wstępna staje się deklaracją ostateczną.

matura 2022