27 kwietnia 2023 | Anna Gorońska

Wykład po indeks z Pitagorasem

25.04.2023 klasy IIB oraz IIIB wraz z opiekunem p.Anną Gorońską uczestniczyły w kolejnym wykładzie z cyklu "Po indeks z Pitagorasem" organizowanym przez Wydział Matematyki i Informatyki UAM w Poznaniu. Wykład pod tytułem " Trygonometria - nie taki sinus straszny jak go malują, wygłosił dr Piotr Kasprzak.
Krótkie streszczenie: Trygonometria to dział matematyki poświęcony badaniu związków pomiędzy bokami i kątami trójkąta. Pierwotnie wykorzystywana była przez żeglarzy przy nawigacji, urzędników przy pomiarach gruntów, czy wreszcie uczonych i kapłanów do mierzenia czasu. Obecnie trygonometria używana jest m.in. do modelowania i opisywania zjawisk fizycznych. Celem wykładu będzie ukazanie, że matematyczny świat funkcji trygonometrycznych nie jest wcale tak odległy, jakby się mogło wydawać, i czai się na wyciągnięcię... telefonu komórkowego.
tytuł
uczniowie 1