22 lutego 2019

Wymiana

Kolejna wizyta niemieckich uczniów z Templina w naszym liceum

W minionym tygodniu nasza szkoła gościła niemieckich uczniów i nauczycieli ze szkoły w Templinie. Wspólnie odwiedziliśmy poznańskie zakamarki, co dla wszystkich uczestników okazało się wspaniałą atrakcją. Realizując projekt, dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży i Gminę Tarnowo Podgórne, odwiedziliśmy  m.in. stadion miejski. Odkryliśmy nowe miejsca, które na co dzień są zupełnie niedostępne. Nawet my, mieszkający niespełna 30 kilometrów od miasta, poznaliśmy Poznań z innej strony, nie rynkowej, a turystycznej. Ze strony, z której wcześniej było nam niemalże obce. Odwiedziliśmy także urokliwe miasto Wrocław, które niestety przywitało nas ulewnym deszczem. Szczęście w nieszczęściu, ukryliśmy się w przyjemnej pierogarni spędzając popołudnie z uśmiechem na twarzy, poznając się wzajemnie i próbując polskiej kuchni. Z każdym dniem rosła więź, nie tylko z gośćmi z zagranicy, ale i z osobami z naszego, szkolnego otoczenia. Poznawaliśmy osoby, które spotykamy na co dzień na korytarzu czy w autobusie, a nigdy nie zamieniliśmy z nimi nawet słowa. Mimo wielu różnic, znaleźliśmy tematy do długich rozmów. Projekt pozwolił nam odkryć nowe oblicze nauki języka, oblicze praktyczne, które naprawdę pozwala nawiązać kontakt z ludźmi. Wielu z nas, biorących udział w minionym projekcie podjęłoby bez wahania tę samą decyzję drugi raz.

Joanna Flaum, II C

Moje wrażenia z wycieczki są jak najbardziej pozytywne. Goście okazali się bardzo życzliwi i mili. Nauczyłem się wielu nowych rzeczy, takich jak: praca w grupach, a o języku angielskim nie wspominam.
Szymon Tylczynski I B/C

Udział w wymianie był bardzo interesującym doświadczeniem. Pozwolił mi na złamanie bariery językowej oraz na poznanie nowych przyjaciół.
Angelika Krygier II B

Wymiana z uczniami z zagranicznej szkoły jest świetną okazją do poznania nowych ludzi i podszlifowania języków obcych. Z przyjemnością wziąłbym udział w podobnym projekcie raz jeszcze. Polecam gorąco każdemu.
Jan Wylegała I B/C

Mi ogółem bardzo się podobało. Było warto poznać nowych ludzi z innego kraju i zintegrować się ze znanymi nam osobami. Będę bardzo miło wspominać ten czas.
Jakub Borkowski II B

Jestem bardzo zadowolona. Bałam się, że się nie dogadam z Niemcami, ale okazali się nadzwyczaj pozytywni.
Martyna Radowicz I A

Fantastyczne doświadczenie, możliwość poznania innych kultur (mój gość nie jadł śniadania - to inna kultura). Mogłem wykorzystać znajomość języka niemieckiego w realnej sytuacji.
Jędrzej Galus I A

52828201_261351978099776_2324953788319793152_n