30 stycznia 2022 | Paulina Habryło

Wystawa „ Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari i ofiary ludobójstwa w Katyniu”

W ramach obchodów 103 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego oraz kolejnych obchodów „Dnia PatronaSszkoły” w naszym Liceum gościła wystawa „ Powstańcy Wielkopolscy, kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari i ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Od dnia  11 stycznia do dnia 1 lutego prezentowane były sylwetki 24 oficerów oraz plansze nt. Powstania Wielkopolskiego, ludobójstwa w Katyniu oraz historii Orderu Virtuti Militari. Wystawę poprzedził wykład dr Wojciecha Bogajewskiego dotyczący historii powstańców wielkopolskich od pracy organicznej, przez pierwszą wojnę światową, powstanie wielkopolskie, wojnę polsko-bolszewicką, drugą wojnę światową, mord katyński i czasy PRL-u. Uczniowie mieli możliwość w skondensowany sposób poznać historię patrona naszego Liceum.

Wystawa została zorganizowana z inicjatywy Stowarzyszenia Katyń w Poznaniu w ramach Centralnych   Obchodów Rocznicowych Wybuchu Powstania Wielkopolskiego, a jego głównymi partnerami są Samorząd Województwa Wielkopolskiego z siedzibą Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu i Wielkopolskie Muzeum Niepodległości.

dr Wojciech Bogajewski
dr Wojciech Bogajewski