26 września 2023

Wytyczne do programu wychowawczo - profilaktycznego

Rok szkolny 2023/2024

Na podstawie analizy badania ryzyka uzależnień wśród uczniów szkół ponadpodstawowych i podstawowych przeprowadzonych w  marcu i kwietniu 2023 roku przez Pracownię Badań Opinii Publicznej  Społeczności Lokalnej i Rynku na zlecenie Gminy Tarnowo Podgórne uznaliśmy za celowe, by zwrócić szczególną uwagę w pracy wychowawczej i profilaktycznej na poniższe zagadnienia. Jednocześnie nie chcemy modyfikować „Programu wychowawczo – profilaktycznego” ponieważ wszystkie wymienione w badaniu zagrożenia są ujęte w tym dokumencie.

Przywołane badanie wymienia następujące środki psychoaktywne:

- alkohol oraz inicjacja w warunkach domowych;

- e-papierosy (papierosy tradycyjne);

- napoje energetyczne;

- narkotyki (14 % badanych);

- dopalacze (3,3% badanych)

Wymieniony dokument wśród zagrożeń wymienia:

- fonoholizm;

- cyberprzemoc (39 % badanych)

- brak kontroli rodzicielskiej w zakresie korzystania z internetu;

- nieumiejętność radzenia sobie ze stresem.

Wnioski z badania wskazują na skupienie się w pracy wychowawczej i profilaktycznej w roku szk. 2023/24 na następujących celach z „Programu wychowawczo – profilaktycznego”:

- rozwijanie autonomii ucznia i poczucia odpowiedzialności za swoją edukację i rozwój (3 p. );

- kształtowanie nawyków prozdrowotnych i dbałość o bezpieczeństwo (9 p.) ;

- eliminowanie zachowań niepożądanych wśród młodzieży (12 p.);

- eliminowanie zagrożeń związanych ze stosowaniem narkotyków, dopalaczy, alkoholu, tytoniu (13 p.);

- przekazywanie uczniom wiedzy na temat sposobów unikania sytuacji prowadzących do zagrożeń i uzależnień, strategii radzenia sobie ze stresem, zniechęceniem, apatią (16 p.);

- pedagogizacja rodziców (17p.).

Normy zachowań:

- szanujemy własne i cudze zdrowie ( III., 2 p.) ;

- poszerzamy i ugruntowujemy wiedzę i umiejętności z zakresu promocji zdrowego trybu życia (IV, 6 p.);

- uczymy się na temat zagrożeń i rozwiązywania problemów związanych z używaniem środków odurzających i substancji psychoaktywnych (IV, 7p.)

Działania i sposoby realizacji ( z części „Profilaktyka”)

- stres i sposoby radzenia sobie ze stresem ( 1 p.);

- palenie papierosów i zapobieganie uzależnieniom (5 p.);

- internet, gry komputerowe, telefony komórkowe (7 p.)

- środki odurzające, substancje psychotropowe, środki zastępcze i nowe środki psychoaktywne (dopalacze) ( 8 p.);

- cyberprzemoc i bezpieczeństwo w sieci, komunikacja bez przemocy (aneks nr 4)

Wychowawcy powinni na spotkaniach poinformować o badaniu  (tekst dostępny na stronie gminy) a także omówić wnioski końcowe.

W roku szkolnym 2023/2024 realizujemy  projekt „ Lustro”.

Nasz nowy program profilaktyczno - wychowawczy o nazwie prOjektLustrO uzyskał rekomendację Systemu Rekomendacji Programów Profilaktycznych w obszarze profilaktyki uniwersalnej. Program skierowany jest  do uczniów szkół ponadpodstawowych. Powstał w ramach dotacji PARPA i zawiera 34 scenariusze przeznaczone do realizacji przez wychowawców klas w pierwszych trzech latach nauki  w szkołach ponadpodstawowych,. Program ułożonych zgodnie z procesem rozwojowym grupy klasowej oraz  potrzebami rozwojowymi nastolatków. Tematy zostały dobrane pod kątem celu jakim jest rozwój społeczny uczestników oraz ograniczanie ryzyka zachowań problemowych.

Bez nazwy