25 marca 2021

Zielono mi... cd.

Zielono mi... cd.

Z okazji Dnia Świętego Patryka zorganizowaliśmy również konkurs wiedzy o Irlandii, w którym wzięło udział wiele uczennic i uczniów (co nas oczywiście bardzo cieszy).

Oto wyniki Waszych zmagań:

Najwięcej punktów – ich maksymalną liczbę – zdobyła Martyna Braniewicz z klasy 2Cp.

Bardzo dobrą wiedzą na temat Irlandii wykazali się również:

1A

Amelia Kram 25/26

1C

Maja Kaczmarek 24/26

Alicja Kossowska 24/26

Aleksandra Subsar 23/26

Dominika Uchman 23/26

2Ap

Natalia Benec 23/26

2Cp

Kinga Kaczor 2Cp 25/26

Nela Żaczek 2Cp 25/26

Inga Zdunek 2Cp 24/26

Patrycja Nowicka 24/26

Aleksandra Piaskowska 25/26

2Bg

Bartosz Szrama 25/26

Kacper Bojszczak 2Bg 25/26

2Cg

Katarzyna Kot 25/26

Anastazja Cicha 2Cg 25/26

Marta Stachowiak 2Cg 25/26

3A

Milena Zbaraż 3A 24/26

3C

Marianna Dombrowska 24/26

Martyna Pachalska 24/26

 

Przy okazji też garść informacji na temat Szmaragdowej Wyspy (ang. Emerald Isle), jak się również zwyczajowo określa Irlandię. Irlandia nazywana jest Zieloną Wyspą ze względu na wspaniałe zielone wzgórza charakteryzujące krajobraz tego kraju. Jego symbolem i jednocześnie godłem państwowym jest złota harfa. Irlandia nie jest częścią Wielkiej Brytanii – natomiast do Zjednoczonego Królestwa należy część wyspy, na której leży Irlandia, a mianowicie Irlandia Północna. Większość Irlandczyków jest katolikami. Irlandia należy do Unii Europejskiej, stolicą Irlandii jest Dublin. Irlandia jest republiką, ale Irlandia Północna już nie! Jako część Zjednoczonego Królestwa jest monarchią konstytucyjną. Miasta Dublin, Cork i Limerick leżą w Irlandii, a najdłuższą rzeką jest Shannon. Titanic został zbudowany w Belfaście. Rzeka Shannon nie przepływa przez Dublin. W wieku 16 lat Patryk (jeszcze wówczas nie święty) został porwany przez piratów i wywieziony jako niewolnik na wyspy Irlandii. Gdy powrócił do domu rodzinnego po sześciu latach niewoli, miał proroczy sen – śniło mu się, że Bóg nakazał mu powrócić do Irlandii i przeprowadzić chrystianizację tego wówczas pogańskiego kraju. Często na obrazkach z wizerunkiem Patryka u jego stóp występują węże, które symbolizują zło. Św. Patryk używał koniczyny trójlistnej, aby wyjaśnić Irlandczykom istotę Trójcy Świętej. Leprechaun to w mitologii irlandzkiej zamieszkujący Irlandię rodzaj skrzata. Z wyglądu, leprechaun przypomina drobnego, włochatego, starego człowieczka, o pomarszczonej twarzy i wzroście przeważnie nieprzekraczającym trzech stóp (ok. 93 cm). Nosi kapelusz, skórzany fartuch roboczy, wełnianą kamizelkę, krótkie spodnie, długie pończochy i buty ze srebrnymi sprzączkami. Zawsze nosi brodę i zwykle pali fajkę. Black pudding to taka irlandzka kaszanka – rodzaj wędliny, do produkcji której używana jest krew wieprzowa lub wołowa, rzadziej stosuje się krew owczą czy końską. W Irlandii obowiązują dwa języki urzędowe: irlandzki i angielski. Grobowiec korytarzowy Newgrange w hrabstwie Meath liczy przeszło 5000 lat. Full Irish breakfast składa się z bekonu, kiełbasy, pieczonej fasoli, jajek, grzybów, grillowanych pomidorów i czasami nawet pozostałych po obiedzie tłuczonych ziemniaków. Poza tym oczywiście nie może zabraknąć tostów, masła, marmolady i oczywiście hektolitrów herbaty. Yummy!

Carrantuohill to najwyższy szczyt Irlandii, a shamrock to trójlistna koniczyna. Przedrostek O' przed nazwiskiem oznacza wnuka (lub potomka), a pogańskie święto Samhain dało początek współczesnemu Halloween. The Potato Famine oznacza okres Wielkiego Głodu (1845–1852).

Flaga Irlandii
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.