11 czerwca 2024

Zwiedzamy poznańskie sądy

Już po raz kolejny klasa 2A w ramach zajęć wynikających z profilu klasy (językowo-prawniczy) pojechała do sądu na rozprawę. Tym razem gościła nas Pani Sędzia Sądu Rejonowego Małgorzata Grzegorczyk-Pomin, która rozpatruje sprawy w Wydziale Gospodarczym w budynku Sądu Rejonowego przy ul. Młyńskiej 16. Tam właśnie rozpoczęliśmy naszą wycieczkę. Najpierw mieliśmy okazję wysłuchać mediacji w sprawie pomiędzy dużą firmą a innym podmiotem gospodarczym, które zakończyły się ugodą. Następnie wzięliśmy udział w ogłoszeniu kilku wyroków – każda sprawa była nagrywana na kamerę.

Druga część naszej wycieczki miała charakter czysto turystyczny. Pani Sędzia zabrała nas do zabytkowego budynku Sądu Rejonowego, mieszczącego się po drugiej stronie ulicy Młyńskiej. Ten przepiękny budynek został wybudowany na wzór niemieckiego budynku sądu, a jego projekt przygotowali ci sami architekci. Pani Sędzia oprowadziła nas po budynku, opowiedziała jego historię i kilka ciekawostek, zwróciła uwagę na przepiękne witraże, a także na inne ciekawe architektonicznie elementy tego miejsca. Później zostaliśmy wpuszczeni do aresztu tymczasowego mieszczącego się na ostatnim piętrze tego budynku. Tam z kolei wysłuchaliśmy kilku ciekawych informacji przekazanych przez dyżurnego policjanta oraz mieliśmy okazję obejrzeć cele, w których osoby doprowadzone na rozprawę, oczekują na udział w niej.

To było naprawdę bardzo pouczające, a także atrakcyjnego z punktu widzenia historycznego wyjście – z pewnością taka okazja nie trafia się każdemu.

Klasa 2A Zwiedza poznańskie sądy - collage
Klasa 2A Zwiedza poznańskie sądy
Klasa 2A Zwiedza poznańskie sądy
Klasa 2A Zwiedza poznańskie sądy
Klasa 2A Zwiedza poznańskie sądy
       
Ta strona wykorzystuje ciasteczka lub podobne technologie do przechowywania informacji. Brak zmiany w ustawieniach przeglądarki oznacza zgodę na to. Więcej w naszej polityce prywatności.